50 të vrarë nga një sulm vetëvrasës në Nigeri

0
38

Më shumë se 50 njerëz janë vrarë dhe disa dhjetëra të plagosur në një sulm vetëvrasës të martën në mëngjes në një xhami në shtetin verilindor Adamawa të Nigerisë, tha policia.
“Deri tani kemi të paktën 50 të vdekur nga një sulm në një xhami në Mubi,” tha zëdhënësi i policisë së shtetit Othman Abubakar

“Rreth orës 5.20 të mëngjesit [04:20 GMT], një djalë rreth 17 vjeç, shpërtheu një jelek të veshur vetëvrasës menjëherë pas fillimit të lutjeve në mëngjes”.

Askush deri më tani nuk e ka e marrë përgjegjësinë e sulmit, dyshimet menjëherë filluan mbi Boko Haramin.

Grupi terrorist në shtetin fqinj Borno dhe është fajësuar për shumë sulme të ngjashme.

Pavarësisht nga kërkesa e qeverisë për të mposhtur grupin terrorist, Boko Haram vazhdon sulmet e tij vdekjeprurëse ndaj objektivave të butë, kryesisht duke përdorur sulmet vetëvrasës dhe sulmet skeletore në zonat e izoluara të rajonit./KohaIslame.com/