17 shtetas sirianë gjykohen në Turqi për lidhje me sulmin e fundit në Stamboll

0
49

Policia turke ka arrestuar 17 shtetas të Sirisë, të cilët akuzohen se kanë pasur lidhje me sulmin e javës së kaluar në xhaminë Sulltanahmet në Stamboll.

Siç njofton agjencia e lajmeve Anatoli, këta persona pas marrjes në pyetje janë transferuar sot në gjykatën e Stambollit. Qeveria turke deklaroi se autori i sulmit kamikaz në Stamboll ishte një shtetas sirian i lindur në Arabinë Saudite dhe anëtar i grupit ISIS.